CESTAMI dobrého vojaka Švejka1

02.12.2018

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Trebišov - hrad ParičZvyšky starého nížinného hradu Parič nájdeme v udržiavanom lesoparku v Trebišove, neďaleko výstavného trebišovského kaštieľa. Hrad bol v 17. storočí vyhodený do vzduchu proticisárskymi povstalcami Imricha Tököliho a kamenný materiál z rumoviska bol v 18. storočí rozobraný na stavbu kaštieľa. Posledné zvyšky hradných múrov používala v 20. storočí armáda ako cvičnú strelnicu. Do dnešných dní sa zo stavby zachovala iba jediná stena, vďaka čomu patrí Parič k najskromnejším slovenským zrúcaninám.
Trebišov - kaštieľ V prekrásnom prostredí trebišovského mestského parku leží okúzľujúci barokovo-klasicistický kaštieľ vystavaný významným grófskym rodom Csákyovcov. Dnes v jeho priestoroch namiesto vysokej šľachty sídli Vlastivedné múzeum Trebišov. Toto múzeum zaujme veľkým množstvom skutočne rôznorodých expozícií. Návštevník tu nájde expozíciu tradičnej ľudovej kultúry Zemplína, Lapidárium so zbierkou starožitností vytvorených z kameňa či expozíciou chýrneho tokajského vinohradníctva s archívom, v ktorom možno ochutnať vyberané vína obľúbené kedysi aristokraciou v celej Európe. Trebišovské múzeum je okrem toho unikátnym slovenským múzeom filumenistiky – venuje sa dejinám ovládania ohňa človekom od počiatkov po vynález zápalky. Prehliadka Vlastivedného múzea zďaleka nie je jediným lákadlom Trebišovského kaštieľa. Za budovou rezidencie sa totiž rozkladá pôvabný anglický park s altánkami, fontánami, jazierkom a najmä strhujúcim architektonickým skvostom, mauzóleom Andrássyovcov.
Trebišov - mauzóleum AndrássyovcovJednou z najcennejších kultúrnych pamiatok mesta Trebišov je prekrásne novogotické mauzóleum postavené koncom 19. storočia pre grófa Júliusa Andrássyho a jeho manželku Katarínu. Andrássy bol vysokým šľachticom, a zároveň dôležitým uhorským politikom. Významne sa podieľal na tzv. rakúsko-maďarskom vyrovnaní, ktorým sa dovtedy jednotné Rakúske cisárstvo pretransformovalo na dualistický štát Rakúsko - Uhorsko. Zároveň bol prvým uhorským premiérom v tomto novom dualistickom štáte. Andrássyovské mauzóleum je situované v prekrásnom prostredí anglického parku rozkladajúceho sa pri trebišovskom kaštieli. Okrem strhujúceho zovňajšku sa hrdí i pôsobivou sochárskou výzdobou interiéru, ktorej dominuje majestátny sarkofág s kamenným anjelom a smútiacou sochou Andrássyho dcéry.
Vranov nad Topľou - Bazilika a paulínsky kláštor  Najvzácnejšou kultúrnou pamiatkou mesta Vranov nad Topľou je rímskokatolícky kostol nachádzajúci sa na Mariánskom námestí č. 1496. Pôvodne gotický, neskôr barokovo upravený chrám bol postavený v druhej polovici 16. storočia. Na význame však získal až začiatkom 18. storočia, kedy doň bola prenesená vzácna historická ikona Panny Márie. Táto ikona v roku 1708 vzbudila nesmierny údiv, keď vraj pred zrakmi miestneho farára, predstaveného kláštora paulínov, jeho zástupcu a množstva zhromaždeného ľudu ronila slzy. Po prenesení do kostola (v čase ronenia sĺz sa nachádzala v súkromnej držbe istej miestnej šľachtickej rodiny) bol tento premenovaný na Kostol Narodenia Panny Márie. Správa o zázračnom obraze sa rýchlo rozšírila a kostol sa stal významným pútnickým miestom, ktorým zostal až dodnes. V roku 2008 ho pápež povýšil na baziliku minor (menšiu baziliku). Kostol Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou je zvonku neveľmi nápadný, pýši sa však nádhernou interiérovou výzdobou nesúcou sa v barokovom štýle. K chrámu prilieha ďalšia pamiatkovo chránená budova – paulínsky kláštor. Tento kláštor je neskoršieho dáta, postavili ho v 17. storočí.
Čičavský hradPôvabná ruina legendami opradeného hradu Čičava sa rozkladá na vápencovom návrší Ondavskej vrchoviny neďaleko Vranova nad Topľou. Historickou zaujímavosťou tohto hradu je v minulosti na celom Slovensku známa Čičavská kniha, alebo „Kniha lží a klamstiev“, ktorá sa na hrade nachádzala v 16. a 17. storočí, a do ktorej sa zapisovali všakovaké nepravdy a klamstvá spoločne s menami tých, ktorí ich vyslovili. Výstup na Čičavský hrad odmení každého návštevníka prekrásnym výhľadom na Východoslovenskú pahorkatinu, rieku Ondavu či Humenské vrchy. Tí odvážnejší sa môžu pokúsiť nájsť povestný čičavský poklad, ktorý je vraj ukrytý v podzemí hradu, a ktorý stráži tajomný oheň chrliaci čierny pes. Legenda vraví, že ak sa k sieni s pokladom na Veľký piatok prekope spravodlivý a zbožný človek, bude mu dovolené nabrať si trošku zlata, ak sa sem však odváži vstúpiť nekajúcny hriešnik, bude mať do činenia s plamennou beštiou a dažďom padajúcich kameňov.
Humenné - Kaštieľ v HumennomMesto Humenné, jedno z historických centier zemplínskeho regiónu, zdobí prekrásny renesančný kaštieľ impozantných rozmerov. Rezidenciu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Jeden z predstaviteľov tohto rodu, Valentín Drugeth, vošiel i do povedomia zbožného zemplínskeho ľudu. Vraví sa, že tento muž raz v hneve vypálil miestny baziliánsky kláštor, z ktorého sa akoby zázrakom zachránila nepoškodená ikona Božej rodičky. Táto ikona začala roniť slzy, a ronila ich vraj dovtedy, kým sa podivne ochorevší Valentín nepokajal a nedal baziliánom vystavať nový kláštor. Reprezentatívnu budovu Kaštieľa v Humennom dnes využíva tunajšie Vihorlatské múzeum. Nádherné expozície tohto múzea sú orientované na bytovú kultúru šľachty od renesancie (16. stor.) po 20. storočie, tiež na sakrálne umenie, živočíšstvo Zemplína či dielo slávneho slovenského grafika Oresta Dubaya. Pri kaštieli sa rozprestiera výstavný anglický park s rybníkom a za ním nádherný skanzen Vihorlatského múzea s expozíciou ľudovej architektúry.
Medzilaborce - Chrám svätého duch v MedzilaborciachMesto Humenné, jedno z historických centier zemplínskeho regiónu, zdobí prekrásny renesančný kaštieľ impozantných rozmerov. Rezidenciu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Jeden z predstaviteľov tohto rodu, Valentín Drugeth, vošiel i do povedomia zbožného zemplínskeho ľudu. Vraví sa, že tento muž raz v hneve vypálil miestny baziliánsky kláštor, z ktorého sa akoby zázrakom zachránila nepoškodená ikona Božej rodičky. Táto ikona začala roniť slzy, a ronila ich vraj dovtedy, kým sa podivne ochorevší Valentín nepokajal a nedal baziliánom vystavať nový kláštor. Reprezentatívnu budovu Kaštieľa v Humennom dnes využíva tunajšie Vihorlatské múzeum. Nádherné expozície tohto múzea sú orientované na bytovú kultúru šľachty od renesancie (16. stor.) po 20. storočie, tiež na sakrálne umenie, živočíšstvo Zemplína či dielo slávneho slovenského grafika Oresta Dubaya. Pri kaštieli sa rozprestiera výstavný anglický park s rybníkom a za ním nádherný skanzen Vihorlatského múzea s expozíciou ľudovej architektúry.

Parametre trasy

Dĺžka trasy

135,18 km

Trvanie trasy

08h:51m:09s

Maximálna výška

-

Minimálna výška

-

Body trasy

Zobraziť na veľkej mape

Výškový profil

Pridať komentár

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií